Православна Пасха 2018. Традиції і звичаї Росії

Пасха – головне свято всіх християн на Планеті і зовсім не важливо, до якої конфесії вони належать. Пасха – це торжество Життя над Смертю.

Адже Не дарма в дні святкування співають тропар (короткий молитовний піснеспів), глас 5:

Христос воскрес з мертвих,
смертю смерть подолав
і сущим у гробах, життя дарував.

У ранньому християнстві Великдень святкували в неділю кожного тижня, відповідно п’ятниця була скорботним днем, коли згадували останній день Христової життя на Землі.

І тільки на першому Вселенському Соборі, який відбувся в Нікеї в початку першого тисячоліття нашої ери було вирішено, яким способом слід розраховувати день Воскресіння Христового. Визначається день Великодня в залежності від дня весняного рівнодення і на основі місячного і сонячного календарів. Цей розрахунок досить складний і кому цікаво попрактикуватися може знайти інформацію в мережі Інтернет.

1. Коли святкують Великдень у 2018 році

У 2018 році Світлий Великдень припадає на 8 квітня. До свята всі християни проходять велике випробування у вигляді Великого Посту. Піст – це не тільки відмова від багатьох видів їжі, піст – це передусім робота над собою, своїми недоліками, роздуми про своїх вчинках і якийсь перегляд своїх життєвих принципів або зміцнення вже існуючих.

Останній тиждень перед святом – час найсуворішого стримування. Кожен день цього тижня називають Великим, і він має своє значення.

 • 1 квітня – Вербна Неділя або Вхід Господній в Єрусалим.
 • 2 квітня – Великий понеділок, спогади про слова, які говорив Христос своїм учням.
 • 3 квітня – Великий вівторок, згадують останнім проведення часу Спасителя в Єрусалимі.
 • 4 квітня – Велика п’ятниця, день зради Ісуса Іудою.
 • 5 квітня – Великий або Чистий четвер. День, коли проводять прибирання оселі, печуть паски і фарбують яйця. День останньої зустрічі Христа зі своїми учнями чи день Таємної вечері.
 • 6 квітня – Велика п’ятниця, найстрашніший день у Християнстві, день розп’яття Христа.
 • 7 квітня – Велика субота, день у який відбулося поховання Ісуса Христа.

У цей день християни приходять на освячення яєць, пасок, великодня та інших страв, які будуть стояти на святковому столі. Увечері всі християни у святкових шатах направляються на святкову службу.

І ось опівночі, на богослужінні священнослужителі з радістю вигукують: «Христос Воскрес!» і чують у відповідь багатоголосий: «Воістину Воскрес!». І Життя восторжествувала над Смертю!

2. Як святкують Пасху в Росії

У Росії Велике Воскресіння Христове споконвіку святкувалося з розмахом. Починалося воно зі служби в Храмі ввечері в суботу. Святково одягнені парафіяни збиралися у храмі на Урочисту Всеношну.

Обов’язковим дійством Пасхального Богослужіння є Хресний хід. Чому це дійство має таку назву? Тому що на чолі ходи несуть Хрест.

Коли-то він відбувався тільки в день святкового Великоднього Богослужіння і символізував дорогу наших душ з темряви до Божественного світла. Хода супроводжується дзвоном дзвонів.

Всі учасники Хресного ходу тричі обходять Храм. Перші два кола проходять перед закритими храмовими дверима, а при обході в третій раз двері розчиняються. Закриті двері храму показують, як без Христа людство блукає в пітьмі, і тільки Бог відкрив нам врата в іншу щасливе життя. І тільки після третього разу ми входимо у великі для нас Спасителем ворота.

Воскресіння Спасителя відбулося на третій день, саме тому тричі священнослужителі та віруючі обходять Храм.

Священнослужителі починають службу ще в чорному вбранні, а вже після півночі, коли вимовляється, «Христос Воскрсе!» вони виходять до парафіян в урочистому святковому вбранні

Прийшовши з святкової служби, віруючі розговляються і починають трапезу обов’язково з фарбованого яйця і паски або освячені паски напередодні в церкві. Чому яйце пофарбоване розповім трохи нижче.

Зустрічаючись з рідними, друзями і знайомими ми вітаємо їх фразою: «Христос Воскрес!» і у відповідь чуємо: «Воістину Воскрес!». Таке привітання звучить протягом усіх святкових Великодніх днів.

Ісус Христос після свого чудесного воскресіння ще 40 днів перебував на Землі й творив чудеса, поэтму всі ці дні вважаються святковими. Особливо виділяється перша тиждень, яка має назву Світла Седмиця.

3. Великодні символи: яйця і паски

Кожна господиня на Великдень прагне накрити гарний стіл і поставити самі смачні частування.

Кількість страв має бути різноманітним і дорівнювати сорока. Але є одна умова – на великодньому столі не повинно бути гарячих страв. Можливо це пов’язано з тим, що стіл накривають з ранку і на весь день.

На столі повинні бути присутніми різноманітні святкові салати, випічка, м’ясні і курячі страви, риба різного виду і способу приготування.

Починається трапеза рано вранці з разговления. У старовину господар будинку брав фарбоване і освячене яйце, очищала його і розрізав на частини за кількістю членів сім’ї. Вважалося, що в отриманій частинці освяченої писанки полягала благополуччя, щастя і доля всього наступного року.

Дивіться також:  Солодкі новорічні подарунки на 2019 рік своїми руками

Будь-яке свято має свої атрибути і символи, і Світле Христове Воскресіння (Пасха) не виняток. Хто-небудь може уявити собі Великдень без паски і фарбованих яєць? Ніхто і тому ці страви є обов’язковими на святковому великодньому столі.

Чому на великдень печуть паски? Це безпосередньо пов’язано з останніми днями земного життя Ісуса Христа. Справа в тому, що ЗАВЖДИ учні Христа залишали за трапезним столом місце свого Вчителя і ЗАВЖДИ туди поміщали шматочок хліба. Цей хліб призначався Христу. І паску можна назвати Його шматочком хліба.

Циліндрична форма паски так само не випадкова – вона символізує саван Спасителя, який його загорнули після зняття з Хреста (вважається, що він був саме такої форми).

І на те що, паски печуть з солодкого і здобного є своя причина. За життя Спасителя хліб, який він і його учні куштували за трапезою, був прісний, а після Воскресіння – здобний, спечений із дріжджового тіста.

Рецептів смачних пасок безліч, але є кілька правил, які обов’язково дотримуються перед тим, як приступати до випічки смачних пасок. Отже:

 • ваші думки повинні бути чисті та світлі
 • при приготуванні тіста читайте молитву
 • ваше серце повинно бути повно любові і радості
 • ваше настрій має бути тільки піднятим і радісним
 • зовсім неприпустимі поспіх, метушня і погані помисли

Крім цього, на вашій кухні повинен бути наведено ідеальний порядок. Хоча про це може і не варто нагадувати, бо печуть паски і фарбують яйця зазвичай у Чистий четвер.

Ще одним символом великодніх прийнято вважати фарбовані яйця.

Напевно багато задавалися питанням – чому на Великдень фарбують яйця? Багато хто вже знають відповідь на питання, ну а тим, хто не знає, розповімо невеличку притчу.

Марія Магдалина, яка однією з перших дізналася про чудесну подію Воскресіння Господа нашого, пішла по світу, розповідаючи про цю подію. І ось дійшовши до Риму, вона повідомила цю звістку імператору Тиберію і піднесла в дар яйце, як символ нескінченного життя.

Однак Тиберій посміявся над нею і сказав, що ніхто не може воскреснути з мертвих, так само як і яйця не можуть змінити колір. Тільки він закінчив свою промову, яйце в руках Марії Магдалини набуло червоний колір. З тих пір, фарбовані яйця і стали символом Воскресіння, символом торжества Життя над Смертю. І якщо раніше на Великдень яйця фарбували переважно в червоний колір, то зараз вони можуть являти собою цілий твір мистецтва.

Способів пофарбувати яйця безліч. Для цього використовують натуральні барвники (цибульне лушпиння, буряк, куркуму і т. д.), спеціальні термоетикетки і наклейки, харчові барвники. А якщо ви хочете залишити пасхальне яйце на пам’ять можна розписати його спеціальними фарбами, правда є таке яйце, не рекомендується.

Можна нічого не сказати і про такий символ, як червоні пасхальні свічки.

Палаюча великодня свічка – символ Благодатного вогню, який запалюється лише раз у році Храмі Воскресіння в Єрусалимі, і виноситися з Гробу Господнього. Відбувається це напередодні православної Пасхи. Як з’являється вогонь – досі загадка, вірніше, загадка для вчених. Християни щиро вірять у те, що саме Господь дає нам можливість відчути його присутність на фізичному рівні.

Вогонь (іноді його називають Світло) не обпікає, що означає велику Любов Творця до людства. Частинкою цього вогню є кожна запалена у Великодню ніч свічка і зовсім не важливо, якою вона товщини. Частинку Благодатного вогню розносять у всі храми, церкви, каплиці, а звідти він вже потрапляє в кожен будинок.

4. Традиції та обряди

Як готуватися до свята, як його зустріти ми вже розповіли. Але свято триває 40 днів і є певні особливі традиції та обряди проведення свята Великодня.

На святковому Великодньому богослужінні відкривають Царські врата, і їх не закривають весь Світлий тиждень. Це дуже символічне дійство означає, що Христос відкрив нам врата в інше життя, що смерті немає – її переміг Світло Христове. Всі, хто прийняв Христа пройдуть до нього через відриті Їм брами. Під час цього тижня відкриті Царські врата показують, наскільки важливий і великий празник Христового Воскресіння.

Крім цього всі дні Світлого тижня супроводжує радісний дзвін. А ще всі бажаючі можуть побувати на дзвіниці і подзвонити у дзвони.

Всі дні першого тижня свята називаються Світлими, і кожен день має свою назву. Звичай і традиції святкування цих днів ідуть своїми коренями в глибоку стародавність.

Дивіться також:  Новорічна прикраса квартири до Нового 2019 році

Перші святковий понеділок — «Поливаний». Це день хрещених батьків. Саме в понеділок хрещені діти з великодніми стравами (пасками і фарбованими красивими яйцями) приходять в гості до своїх хрещених батьків. В цей день відвідували друзів і знайомих і обмінювалися крашанками чи писанками (так ще називають великодні яйця).

Вівторок – це день «Купалища». Жіноча половина людства прямувала в гості, а чоловіча половина зустрічала гостей. Ось така зміна позицій.

А ще в цей день карали проспали ранкову службу – їх сплячих обливали крижаною водою.

Середовище – це «Хороводница». Назва («Хороводница») сам говорить про те, що в цей день (а іноді навіть з вечора вівторка) молоді дівчата починали водити хороводи. Дівчата водили хороводи до Трійці.

Четвер отримав назву «Навський». І хоча це святковий день, але багато ходять на кладовище, прибирають могили рідних і обов’язково приносять крашенку. Вважається, що душі покійних радіють у цей день разом з нами.

П’ятниця – «Прощений день». В цей день батьки нареченої або молодої дружини запрошували в гості батьків нареченого (свекра та свекруху).

Субота – «Хороводницы» (майже, так само як і середовище). В цей день батьки нареченої наносили візит. А ще в цей день закохана пара знайомиться з батьками обранця.

Крім цього, в давнину наші предки вимивали нечисту силу. Для цього вони очищали водою зовнішні стіни будинку. В сучасних реаліях для того, щоб виконати такий обряд можна облити стіни і дах власного будинку, наприклад, зі шланга. А тим, хто не має власного будинку добре промити вхідні двері.

5. Розваги та ігри

Великдень свято веселий і абсолютно не можна робити під час її святкування, так це сумувати. Наші предки ці дні проводили дуже весело. Крім походів до родичів і друзів існувало ще безліч розваг та ігор.

Для дітей основний забавою великодніх свят (особливо в перший тиждень) були ігри з фарбованими яйцями. Їх катали, ховали, били….

Найвідомішою забавою, яка збереглася й донині, було чокание яйцями. Дві людини били яйця тупий або гострою стороною. У кого яйце тріснуло, той програв.

Для катання яєць брали дерев’яний жолоб і встановлювали його під кутом (щоб був скат). Розчищали місце у нижнього кінця схилу і розкладали там різні дрібні дрібнички, іграшки, сувеніри. Діти (або дорослі) брали яйце і котили її по жолобу – який предмет яйце зачепить, той і ставав призом катающему. А можна спростити правила – виграє той, чиє яйце покотитися далі за всіх.

Ще однією дитячою забавою були піжмурки, тільки не в тому сенсі, який ми всі знаємо з дитинства, а хованки яєць. Правила дуже прості – яйця разом з невеликими сюрпризами ховають в кімнаті і грають (які на час ховання яєць виходили з кімнати) шукають їх. Для того щоб було цікавіше грати, можна розділитися на команди і змагатися між собою.

На свіжому повітрі (втім, і не тільки на повітрі, головне щоб приміщення було не дуже маленьким) можна влаштувати перегони з яйцем в ложці. Гравці діляться на команди. Беруть велику ложку, поміщають туди яйце і біжать дистанцію. Обігнувши який-небудь предмет, повертаються до команди і передають ложку з яйцем наступному гравцеві. Виграє та команда, яка перша прийде до фінішу.

Є й інший спосіб пограти в цю гру – яйце кладуть на землю і намагаються докотити до фінішної риси з допомогою ложки (підштовхують яйце ложкою вперед).

В старовину дуже популярною забавою було «Окликание молодих». Суть цієї забави полягала в тому, що молоді, святково одягнені хлопці збиралися в компанію (вони були досить великими – від 10 до 20 осіб) «окликали» пари торішніх молодят.

У чому це «окликание» полягало? Хлопці співали і танцювали під вікнами пари, причому співалась завжди одна і та ж пісня. Наприклад, така:

Так в саду дерево цвіте, та козак в похід іде.

Раз-два, горе не біда, та козак в похід іде.

Ой, та козак в похід іде(ь), так за ним дівка сльози ллє(ь).

Раз-два, горе не біда, та за ним дівка сльози ллє.

Гей, та не плач, дівка, не ридай, та карі очі не стирай.

Раз-два, горе не біда, та карі очі не стирай.

Ой, та тоді, дівка, заплачешь, так як у строю побачешь.

Раз-два, горе не біда, так як у строю побачешь.

Так як у строю, у строю, та на вороненьком коню.

Раз-два, горе не біда, та на вороненьком коню.

Так на вороненьком коні, та на казачем на сідлі.

Дивіться також:  Новорічні подарунки на Новий рік для коханих

Раз-два, горе не біда, та на казачем на сідлі.

Часто в таких піснях перераховувалися обов’язки і права молодих.

У свою чергу «Окликанные» молоді повинні були піднести частування співаючим хлопцям.

Ще однією забавою на Світлій великодньому тижні була «Вулиця». Молодь збиралася вечорами під відкритим небом у певному місці і влаштовували танці, співали пісні, жартували, водили хороводи. Ця старовинна забава не втратила і сьогодні своєї актуальності, особливо в селі. Ну а міський молоді доводиться тільки мріяти про такий «Вулиці», хоча можна зібратися в якомусь парку чи сквері, головне щоб було бажання.

6. Прикмети

Свято Воскресіння Христового святкують ось вже майже 2000 років, а свято Пасхи і того більше. За стільки років у народі склалося безліч прикмет, які перевірені, перевірені часом і людьми. Перерахувати їх усі майже неможливо, але декілька, пов’язаних з останнім тижнем перед святом Воскресіння Христового наведено трохи нижче.

Особливо багато прикмет пов’язано з Великим четвергом.

Якщо у Великий (Чистий) четвер не забратися в будинку, то в наступному році вас буде переслідувати бруд як фізичному, так і моральному (сварки, скандали, сварках) сенсі.

А якщо при прибиранні будинку ви кинете у відро з водою жменю монет різного номіналу і промиєте цієї «монетної» водою віконні та дверні прорізи, то у вашому будинку не тільки буде порядок і лад в сім’ї, але і покращиться матеріальна складова.

Якщо вашому малюку у Великий четвер більше 6 місяців, то ви можете зробити першу стрижку.

Чи ви чули вислів «четверговая сіль»? Більшість відповість ствердно, але напевно не всі знають як вона ставати «четверг». Отримують її саме в Четвер останнього тижня Великого Посту.

Кожен член сім’ї повинен покласти в спеціальну сільничку за дрібку солі. Можна попросити покласти пучок солі друзів, знайомих, сусідів. Кажуть, що якщо давати цю сіль хворающему людині, то його хвороба швидше минає.

Для того щоб позбутися від насланного негативу У Великий четвер треба встати рано-рано вранці (бажано до сходу сонця) і вмитися. При цьому не забудьте вимовити такі слова:

«Як світлий і гарний чистий четвер, так і я раба (ім’я говорить) буду для всіх прекрасною. Амінь».

Наберіть воду (більше підійде джерельна, але можна і звичайну, водопровідну) в останній четвер Посту перед Великоднем. Покладіть туди срібне колечко або яку-небудь іншу срібну річ і залиште на ніч. Вранці наступного дня (це буде Страсна п’ятниця) вмийтеся цією водою. І вам не буде страшний ніякий негатив.

Як відомо всі святкування Великодня супроводжується веселим і радісним дзвоном. Є така прикмета, що якщо незаміжні дівчата в перший день Пасхи рано вранці прийдуть до церковної дзвіниці, то незабаром вони зустрінуть багатого нареченого. Дзвін у цей день володіє особливою сильної магічною силою.

Якщо в п’ятницю Світлого тижня молода дівчина до сходу сонця вмиється холодною водою, то її краса буде непереборна весь рік.

Ну і наостанок кілька прикмет-замовляння на гроші. Адже фінансова складова нашого життя має велике значення.

Багато обряди для залучення грошей проводяться в Чистий четвер.

У цей день треба встати раніше заговорити воду і вмитися нею.

Ось змова, який треба виголосити над водою:

«Чистий четвер Великдень славить, весь народ православний Великдень славить, так би і мене люди славили, і молодий, і старий, щоб в пошані у начальства, а раб божий (ім’я) ходив, щоб справа моє мені приносило прибуток. Золото до моїх рук липне, горнеться. Монети в кошелі побрязкують. Ключ. Замок. Мову. Амінь.»

На святкову службу завжди йдуть всією родиною. І є така прикмета, що якщо після служби господиня відразу ж нагодує всіх своїх домочадців, то в будинку буде завжди грошовий достаток. А крихти, що залишилися після святкового сніданку, скормити птахам – це ще одна грошова прикмета.

Воскресіння Христове, Пасха – свято, якого багато років, але з роками він став ще більш коханим і очікуваним. Смерть Христа і його чудесне воскресіння – сенс Мудрості, Любові Спасителя до нас. Він помер на Хресті, щоб дарувати нам надію на краще життя. І свято Пасхи, який відзначається кожні рік — це Свято Свят. Тож нехай цей день буде для всіх, що живуть на землі світлим і радісним!

Христос Воскрес-і пекло Їм переможений.

Христос Воскрес і світ Їм спасенний.

Христос Воскрес і ангели радіють.

Христос Воскрес і люди торжествують.

Христос Воскрес і рай відкритий для нас.

Христос Воскрес і сила пекла впала.

Христос Воскрес і стерто смерті жало.

Христос Воскрес і світ від борошна врятував.

О. Осипов